музика | Кафе пауза - Part 24

Песни за романтична атмосфера

Доколку деновиве планирате да организирате романтична вечер со вашиот партнер, овие добро одбрани песни, ќе ви помогнат да ја наелектризирате атмосферата со љубов и емоции.

Приказна за играчките 3 (Toy story 3)

Возбудлива, комична авантура за единството и пријателството... Филмот заслужено ги доби и Oскарите за најдобар анимиран филм и за најдобра оригинална песна за оваа година, а неговата заработка и пофалните зборови од критичарите...

Машина за пишување како перкусија во Виенски оркестар

Ова е уште еден доказ дека машината за пишување е одличен начин да се искаже уметничкиот и креативниот нагон кој извира од луѓето.

Аудио кафе масичка

Масичката со вграден звучен систем, дизајнирана од Џероум Сприт и Волфганг Брегентзер е наречена „Acoustable“. Таа овозможува репродукција на звук во опсег од 360 степени.

Запознајте ги Бет Дито и групата Gossip

Бет Дито е американска пејачка со секси и сензационален глас. Светот за првпат вистински ја запозна преку познатата песна „Heavy Cross“, која се наоѓа на албумот „Music for men“ издаден во 2009 година и стана вистински хит.

30 работи кои се забранети во Иран

Сте се запрашале ли некогаш што им е забрането да прават на жителите на Иран?

Слушалки од Маршал

По долги 50 години производство на исконските засилувачи (појачала) во рок индустријата, Маршал Ампс официјално ја претстави својата нова линија наменета за приватно слушање - слушалките Marshall.
Датум: 29 дек 2010
, Автор:

Ритмички звуци предизвикани од паѓачки предмети

“Gravitè” е краток филм во режија и продукција на Рену Хале, во кој предмети паѓаат на земја и притоа создаваат ритам.
Датум: 06 дек 2010
, Автор:

Вкусот на свежата музика

Некои свират на пијано, други пак на виолина. Најважно е тоа што овие музиканти не треба да ги наштимаат своите инструменти. Нив им е битно само тие да бидат свежи. Па нели музиката не познава граници?

Музика за мотивација

Дали ви се случило во дадени ситуации од животот, да посакате да започне песна во позадина која ќе одговара на моментот?
Датум: 03 окт 2010
, Автор:

„Ритамот на Њујорк“ во 3 минути

Двајца германски режисери (Tim Hahne и Thomas Noesner), кои биле во Њујорк за да снимаат реклама, направиле и еден неверојатен краток филм насловен „Ритамот на Њујорк“...
Датум: 06 сеп 2010
, Автор:

Кул гаџет за Ајфон и Ајпод тач

„Фингерист“ (Fingerist) е нов хардверски додаток за Ајфон и Ајпод тач, кој што им овозможува на корисниците нов начин за користење на музичките апликации.
Датум: 28 авг 2010
, Автор: