9 секојдневни работи кои ги правите погрешно

Нашите рутини обично се прилично здодевни, се согласувате? Ние секојдневно вршиме толку мали активности што речиси никогаш не сме се запрашале дали постои вистински или погрешен начин на кои ги извршуваме. Затоа ви предложуваме да посветите поголемо внимание на овие мали секојдневни активности за да направите мала, но позитивна промена во вашиот живот.

1. Користите премногу сапун во текот на туширањето

2-dali-znaete-kade-greshite-9-sekojdnevni-raboti-koi-gi-pravite-pogreshno-www,kafepauza.mk_

Нашата кожа станува посува како што старееме, а сапунот ѝ прави уште полошо. Обидете се да користите мала количина сапун и само на местата каде што е најпотребно, како што се кожните набори. Сапуницата која се слева по вашето тело е повеќе од доволна за да останете чисти.

2. Работите без да ги испланирате вашите паузи

3-dali-znaete-kade-greshite-9-sekojdnevni-raboti-koi-gi-pravite-pogreshno-www,kafepauza.mk_

Сите ние имаме време кога сме најпродуктивни. Во текот на овие часови можеме полесно да се сконцентрираме, да бидеме активни и инспирирани, а како последица на тоа да постигнеме поголеми резултати. Проблемот е во тоа што ние не се обидуваме да ги пронајдеме нашите продуктивни часови, и не ја користиме нивната предност. Доколку се чувствувате мотивирано и фокусирано од 11 до 1 часот, тогаш немојте да правите пауза во 12. Планирајте ги вашите паузи за така што тие нема да ја „убиваат“ вашата продуктивност.

3. Одговарање на пораките од вашиот шеф на социјалните мрежи

4-dali-znaete-kade-greshite-9-sekojdnevni-raboti-koi-gi-pravite-pogreshno-www,kafepauza.mk_

Многу е важно да се постави граница помеѓу работниот и приватниот живот. Психолозите велат дека ние никогаш не треба да разговараме за проблемите од работата или да ја ставиме професионалната врска во апликациите за инстант пораки, како што е WhatsApp, бидејќи ние ги сметаме како нешто лично. Плус, доколку користите WhatsApp во комуникацијата со вашите шефови, тогаш тие ќе можат да видат дали сте ги примиле и прочитале нивните пораки, но сте избрале да ги игнорирате.

4. Додавате масло во водата за тестенини

5-dali-znaete-kade-greshite-9-sekojdnevni-raboti-koi-gi-pravite-pogreshno-www,kafepauza.mk_

Ако додавате масло во водата во која ги варете тестенините тогаш ќе го спречите сосот да се залепи за нив. За да зготвите совршени тестенини и да ги спречите да се залепат меѓусебно, вие само треба да користите вистинска количина на вода: 1 литар вода на 100 грама суви тестенини и 1,5 литри вода на 100 грама свежи тестенини.

5. Ги сушите вашите раце користејќи хартиени крпи

6-dali-znaete-kade-greshite-9-sekojdnevni-raboti-koi-gi-pravite-pogreshno-www,kafepauza.mk_

Дали некогаш сте се запрашале колку хартија користиме за да ги исушиме нашите раце во јавните тоалети? Милион килограми. Постои едноставна работа која сите ние можеме да ја направиме ако се грижиме за нашата планета. Сè што треба да направете е темелно да ги протресете рацете пред да ги исушите со хартиени крпи. Можеби е очигледно, но ова може да го спаси светот.

6. Дишете со вашите гради

7-dali-znaete-kade-greshite-9-sekojdnevni-raboti-koi-gi-pravite-pogreshno-www,kafepauza.mk_

Концентрирајте се на дишењето со помош на дијафрагмата, а не со градите. Соодветното внесување на кислород има позитивни ефекти врз вашиот нервен систем, помага во намалување на крвниот притисок, го намалува воспалението и болката, го подобрува целокупното физичко здравје, и го задржува стресот подалеку. Ако научите да дишете правилно, тоа исто така ќе ви помогне да управувате со вашите чувства.

7. Ги четкате вашите заби со хоризонтални движења на четката

8-dali-znaete-kade-greshite-9-sekojdnevni-raboti-koi-gi-pravite-pogreshno-www,kafepauza.mk_

Четкањето на забите со хоризонтални движења и не користењето на конец за заби се најверојатно најчести, но сериозни грешки. Правилното четкање на забите вклучува кратки вертикални движења, секогаш движејќи се од непцата до работ на забите. И уште една работа: Правилното четкање на забите треба да трае од 2 до 3 минути, но за жал, поголемиот дел од нас го игнорираат ова едноставно правило.

8. Започнувате да вежбате без претходно загревање

9-dali-znaete-kade-greshite-9-sekojdnevni-raboti-koi-gi-pravite-pogreshno-www,kafepauza.mk_

Запомнете дека доколку започнете да вежбате напорно, а сте го прескокнале загревањето, дури и кратките паузи може да бидат штетни за вашето тело. Многу е важно да ги вклучите загревањето и вежбите за флексибилност во вашиот тренинг и постепено да го зголемувате неговиот интензитет. И доколку сакате да избегнете повреди, не заборавајте ги вежбите за истегнување на крајот од тренингот.

9. Ја оставате отворена кесата од чипсот

10-dali-znaete-kade-greshite-9-sekojdnevni-raboti-koi-gi-pravite-pogreshno-www,kafepauza.mk_

Некои луѓе користат штипки за да ги запечатат половина изедените кеси од чипс, додека останатите само ги оставаат превиткани на половина, надевајќи се дека кесата нема да се отвори. Но, постои уште еден начин за да се справите со овие кеси. Овој интелигентен метод е инспириран од оригами, јапонска уметност и техника за виткање на хартија која служи за да се создадат различни предмети.

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар