компири | Кафе пауза

Толку кремаста: Рецепт за салата од компири со ѕаѕики сос

Наместо обичен прелив составен од масло, оцет и зачини, пробајте компир салата со ѕаѕики, односно традиционален грчки сос од јогурт, краставица и копар.

Рецепт за фрика: Палачинка од компир и сирење

Ова традиционално јадење од компири се наоѓа на списокот на Гардијан со 12 европски јадења што треба да се вкусат, според препораката на врвните готвачи.

Рецепт за крцкави ќофтиња од компири и сирење

Ако сте љубител на компири и сирење и на сите комбинации на овие две намирници, мора да ја пробате и оваа комбинација.

„Мимоза“ салата без шунка: Богато предјадење со јајца и сирење

Ова е навистина лесна за подготовка и вкусна салата која може да биде целосна замена на еден ваш оброк.

Како да ги испечете највкусните компири кои некогаш сте ги пробале?

Компирите се наша омилена храна, ги сакаме во секаква форма, но на многумина омилени им се печените.

Како да направите помфрит без компири?

Со овој гарнир не ви е потребно ниту главно јадење, а овој рецепт ќе ги воодушевите сите оние што мислат дека на доброто парче месо му недостасува нешто ако не е сервирано со компири.

Ако додадете една од овие 5 состојки во пирето од компири, ќе добиете вкусен специјалитет

Ако класичното пире веќе ви е здодевно, тогаш збогатете го со неколку состојки и претворете го во мало кулинарско ремек-дело.

Потпечен компир со кашкавал: Гурмански рај поради кој ќе заборавите на месото!

Кој не сака потпечени компири, а уште пак во комбинација со кашкавал!?
Датум: 11 сеп 2019
, Автор:

Едноставен рецепт за палачинки од компири

Пробајте го овој вкусен рецепт со многу малку брашно и без бел шеќер.

5 грешки поради кои не подготвувате добро пире од компири

Многумина сметаат дека убавото и кремасто пире од компири е невозможно да се направи во домашни услови.

12-годишно девојче ни раскажува инспиративна приказна со помош на компири

Најчесто децата се оние коишто умеат да ја согледат убавината и еднаквоста во луѓето, па, зошто да не ни бидат пример и нам?

3 продукти кои не треба да ги јадете и пиете за време на ручекот

Дали често станувате поспани откако ќе го изедете вашиот ручек?