Толку кремаста: Рецепт за салата од компири со ѕаѕики сос

Толку кремаста: Рецепт за салата од компири со ѕаѕики сос

Наместо обичен прелив составен од масло, оцет и зачини, пробајте компир салата со ѕаѕики, односно традиционален грчки сос од јогурт, краставица и копар.

Толку кремаста: Рецепт за салата од компири со ѕаѕики сос

Потребни состојки:

  • 1 килограм компири
  • 200 мл грчки јогурт
  • 50 мл павлака
  • 1 свежа краставица
  • 1 лажица свежо цеден сок од лимон
  • 1 лажичка оцет
  • 1 лажица свеж копар
  • 1 чешне лук
  • сол и бибер по желба

Начин на подготовка:

1. Сварете ги компирите на вообичаениот начин и оставете ги да се изладат целосно.

2. Во голем сад изрендајте ја свежата краставица и исцедете го вишокот вода.

3. Измешајте ги јогуртот и павлаката со сокот од лимон, оцетот, ситно исечканиот лук, ренданата краставица и сите зачини.

4. Измешајте ги изладените и исечкани компири со сосот и ставете ги да стојат во фрижидер неколку часа пред да ги сервирате.

Погледнете како да ја направите оваа протеинска салата со никулци од наут.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар