Рецепт за фрика: Палачинка од компир и сирење

Рецепт за фрика: Палачинка од компир и сирење

Она што е фрика во Словенија, на Италијанците им е познато како „frico“, а ова традиционално јадење од компири се наоѓа на списокот на Гардијан со 12 европски јадења што треба да се вкусат, според препораката на врвните готвачи.

Рецепт за фрика: Палачинка од компир и сирење

Потребни состојки:

  • 300 грама компири
  • 40 грама свинска маст
  • 200 грама тврдо сирење
  • 40 грама свежи билки (копар, власец, оригано, тарагон)

Начин на подготовка:

1. Излупете ги и изрендајте ги компирите, па ставете ги во сад со вода за да се отстрани вишокот скроб.

2. Загрејте ја свинската маст во тава, потоа додајте ги исцедените компири и пржете додека не омекнат.

3. Додајте го ренданото сирење и рамномерно распоредете го преку компирите. Пржете околу 5 минути или додека не зарумени, а потоа внимателно свртете ја палачинката и продолжете да пржите околу 5 минути.

4. Одозгора додајте свежи билки.

Прочитајте кои се 5-те најчести грешки при подготовката на палачинки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар