10 нешта што можеби не сте ги знаеле за огненото оружје

Денес оружјето е опкружено со многу контроверзии...

Негувателка во зоолошка споделува интересни факти за животните

Една негувателка од зоолошката и аквариумот Колумбо споделила некои од најинтересните факти за животните што ги научила на работното место.

10 неверојатни звучни илузии

За да го извлечете максимумот од илузиите се препорачува да ги слушате со стерео слушалки или стерео систем за озвучување.

9 чудни факти за бременоста за кои лекарите ретко зборуваат

Гадењето, болките во грбот и необичниот избор на храна им се познати симптоми на сите. Но дали знаете дека неродените бебиња можат да плачат?

15 измами кои докажуваат дека луѓето ќе поверуваат во сè

Одвреме-навреме секој до нас сака да верува во магија. Сепак, сите знаеме дека самовилите не постојат и дека шпагетите не растат на дрвата.

Луѓе споделуваат популарни недоразбирања во врска со нивното работно место

Речиси секој знае како изгледа да разговарате со личност која воопшто не знае што претставува вашата професија.

11 чудни синдроми за кои најверојатно немате слушнато

Постојат нарушувања кои се толку ретки и уникатни што професионалците не се ни соочуваат со нив.

Неверојатни научни факти што не ви ги кажале на училиште

Знаете ли дека воопшто не ни е јасно како изгледа поголемиот дел од нашиот универзум?

Неочекувани нешта што љубителите на кафе би сакале да ги знаат

Ако пиете кафе секое утро, вие сте само еден од милионите љубители на овој пијалак низ целиот свет.

Најинтересните автограми на познатите личности

Овде се собрани некои од најинтересните и најпознатите автограми на славните личности. Некои дури успеале да создадат и мал цртеж со нивниот автограм.

Кое е значењето на овие 11 необични трикови во хотелската индустрија коишто ги збунуваат гостите?

Секој од нас сака да влезе во хотелска соба, којашто е совршено исчистена, отпадоците се фрлени и чаршавите се блескаво бели и чисти. Но, во хотелите има и некои чудни трикови со коишто се служи персоналот, а ги збунуваат гостите...

10 чудни, но реални нешта што ни се случуваат кога се вљубуваме

Научниците долго истражуваат за да откријат зошто нашето однесување се менува кога сме вљубени.