Забавни гатанки за големи и мали

Забавни гатанки за големи и мали

Карантинот заврши, но тоа не значи дека активностите дома ќе завршат. Ако барате интересна активност за вашето дете, овие интересни гатанки се одлична ментална вежба. Пробајте да ги одгатнете и вие! Сигурно ќе уживате!

Забавни гатанки за големи и мали

1. Можеш да ме слушнеш и контролираш, но не може да ме видиш ниту допреш. Кој сум јас?

 • Решение:

  Твојот глас

2. Имам раце, но не можам да ракоплескам. Кој сум?

 • Решение:

  Часовник

3. Често те следам и го копирам секој твој чекор, но не можеш да ме фатиш ни допреш. Кој сум?

 • Решение:

  Твојата сенка

4. Имам многу очи, но не можам да гледам. Кој сум?

 • Решение:

  Компир

5. Што е потешко: еден тон цигли или еден тон памук?

 • Решение:

  Ништо не е потешко. Тежат исто.

6. Можеш да ме видиш еднаш во јуни и еднаш во ноември, но никогаш во мај. Што сум?

 • Решение:

  Буквата И.

7. Што има нозе, но не може да оди?

 • Решение:

  Маса

8. Имам посветла боја од портокал и имам зелено на главата. Кој сум?

 • Решение:

  Морков

9. Што може да те фати, а нема раце?

 • Решение:

  Промаја

Погледнете ги и овие загатки што ќе ве вратат во детството и обидете се да ги пронајдете 5-те разлики во сцените од филмовите на Дизни.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

 1. Marija Reply

  Sto e masa a sto e khce nisto. haha zbuneto malo tekste ili moze I kako prikazna da se koristi

Остави коментар