Племе кое поради убавина трпи големи болки, но никој од нив не сака да се откаже од суровата традиција

Племе кое поради убавина трпи големи болки, но никој од нив не сака да се откаже од суровата традиција

Племето Каро има околу 2000 припадници, што го прави едно од најмалите племиња во долината на реката Омо, а можеби и во цела Етиопија. Сепак, други побројни племиња немаат толку стручни лица за сликарство и украсување на телото.

Ова племе е посебно по својот дизајн на облека, а убавината е многу важен аспект од нивната култура. Толку важна што тие се подготвени да трпат голема болка за да бидат што е можно по уникатни. Покрај цртање на телото, членовите од племето намерно прават лузни на кожата, а за тоа имаат посебна техника. По сечењето на кожата, ставаат пепел во раната, така што раната ќе зарасне неправилно и ќе добие необична форма.

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Last Remaining Tribes Of Omo (@omovalleytribes) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Last Remaining Tribes Of Omo (@omovalleytribes) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Last Remaining Tribes Of Omo (@omovalleytribes) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Last Remaining Tribes Of Omo (@omovalleytribes) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Last Remaining Tribes Of Omo (@omovalleytribes) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Last Remaining Tribes Of Omo (@omovalleytribes) el

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Last Remaining Tribes Of Omo (@omovalleytribes) el

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Last Remaining Tribes Of Omo (@omovalleytribes) el

Можеби ќе ве интересира и необичната мода помеѓу жените на племето Каван.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар