Единствен историски феномен! Дали сте знаеле дека десет дена од историјата биле избришани?

Единствен историски феномен! Дали сте знаеле дека десет дена од историјата биле избришани?

Промената од јулијанскиот календар на грегоријанскиот предизвикала единствен историски феномен – деновите измеѓу 5-ти и 14-ти октомври 1582 година биле избришани!

Единствен историски феномен! Дали сте знаеле дека десет дена од историјата биле избришани?

Таа година папата Грегориј 13-ти изјавил дека е воведена реформа за постоечкиот календар на Јулиј Цезар, што бил започнат во 46-та година пред новата ера, со нов календар кој бил наречен грегоријански.

Јулијанскиот и грегоријански календар имале разлика од 10 дена, па папата Грегориј едноставно наредил тие вишок денови да се избришат. И така, веднаш после 4 октомври 1582 следувал денот 15-ти октомври 1582 година.

Таа разлика помеѓу „стариот“ и „новиот“ календар се зголемува постепено и од времето на папата Грегориј „се појавиле“ уште два дена, па затоа јулијанскиот календар моментално доцни во однос на грегоријанскиот 13 дена. Во 2100-та година, таа разлика ќе биде 14 дена, во 2200-та година 15, во 2300-та година 16 и така натака… Интересно, се согласувате?

Дознајте и што открива датумот на вашата венчавка за иднината на бракот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Спиела во пустина, летала со параглајдер и видела 71-метарска статуа од Буда исклесана во планина. Со дигитално новинарство се занимава од факултетските денови.

Поврзани содржини

Остави коментар