Видео: Никој не јаде сладок компир послатко од овој вомбат

Видео: Никој не јаде сладок компир послатко од овој вомбат

Вомбатите се родени во Австралија и можат да пораснат до еден метар, а се карактеризираат со своето тркалезно тело и со кратките и заоблени нозе. Тие можат да живеат до 15 години во дивината, а до 20 години кога се затворени. Се сметаат за многу осамени животни, а можете да ги видите само во Австралија каде што се заштитен вид.

Видео: Никој не јаде сладок компир послатко од овој вомбат

Има три подвида вомбати, а северниот вомбат со влакнест нос е едно од најретките копнени цицачи во светот. За жал, тој е на списокото на критично загрозени видови и денес тие можат да се најдат само во еден национален парк во Квинсленд.

Вомбатот Мили е една од најслатките жителите на паркот Symbio Wildlife во Австралија. Таа обожава да јаде сладок компир, а во следното видео погледнете колку е тоа слатко.

Може да забележите дека Мили е многу среќна и добро згрижена, па не и недостига ништо во парко, дури ни нејзиниот омилен сладок компир. Освен што ужива во храната, Мили исто така сака да се дружи и со другите животни од загрозен вид кои се згрижени во овој парк.

Погледнете ги овие 15 фотографии од животни што си ја покажале својата вистинска природа по бањањето.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар