експеримент | Кафе пауза

НАСА нуди 16.500 евра за да поминете 60 дена во кревет

НАСА и Европската вселенска агенција се здружиле за да спроведат истражување со кое ќе откријат како телото се адаптира на бестежинска состојба.

Експеримент: Колку е тешко да се излезе од ментална установа?

Дали некогаш сте си помислиле како е да бидете затворени во ментална установа иако сте совршено здрави?

Што е најслаткото нешто што ви го кажало вашето дете? Овој одговор ќе ви го стопи срцето!

Професорот по физика Ричард Мулер решил да го изведе експериментот со манчмелоу врз неговата 3-годишна внука, а резултатите биле нешто што навистина не го очекувал.
Датум: 03 окт 2018
, Автор:

Експериментот на НАСА со близнаците ќе се повтори и на Монт Еверест

Можеби се сеќавате на истражувањето на НАСА со близнаци во кое 10 разни тима од истражувачи ги проучуваа астронаутот Скот Кели и неговиот брат Марк.

Погледнете што ќе се случи ако фрлите пенлива бомба за капење од 900 килограми во базен?

Луѓето коишто стојат зад Јутјуб каналот Vat19 биле љубопитни да го откријат тоа, па затоа решиле да направат купка-бомба со тежина од 900 кг и да ја пуштат во базен, за да видат што ќе се случи.

Што се случува кога момчињата и девојчињата учат одделно 3 години?

Момчињата и девојчињата почнуваат да играат разни игри и да размислуваат различно уште во градинка.

Што навистина се случува со телото ако пиете една чаша вино на ден?

Една девојка решила да го тестира тврдењето дека чаша вино во текот на денот е добро за вашето здравје...

Необичен експеримент: Ученици од 9-то одделение ја открија мрачната вистина за Wi-Fi мрежата

Ученичките направиле експеримент за да го истражат влијанието на зрачењето од Wi-Fi мрежата врз живите клетки.

Експеримент кој ќе ви го промени мислењето за социјалните мрежи

Милиони луѓе се зависни од социјалните мрежи и поминуваат многу време гледајќи во своите екрани обидувајќи се да се почувствуваат поврзани.

Интересен експеримент открива колку е лесно да се стане лажна Инстаграм ѕвезда и да се заработува од тоа

Според истражувањето спроведено од страна на маркетинг агенцијата Mediakix, секој може да потпише профитабилни договори со познати брендови.

Ефектите на неспиењето: Експериментот спроведен на оваа жена дава зачудувачки резултати

Не е тајна дека квалитетниот сон во текот на ноќта е клучен за одржување на добра здравствена состојба.

Кози како домашни миленици: Зошто тие стануваат исти како кучињата?

Ако имате куче знаете дека тоа е најдобриот пријател на човекот и секојдневно сè повеќе се уверувате во таквото тврдење.