9 рани симптоми на дијабетес кои не треба да ги игнорирате

Ако не се лекува, дијабетесот не само што ќе го намали квалитетот на животот, туку може и да го скрати. Токму поради ова е важно навреме да се открие.

14 симптоми за зголемено ниво на шеќер во крвта (и каков вид храна е препорачано да јадете)

Знаете ли кои производи треба да ги консумирате доколку имате зголемено ниво на шеќер во крвта?

Карела: Природен инсулин во форма на тропско овошје

Карелата традиционално се користи во готвењето и медицината кај народите од Азија, Африка и Јужна Америка.

Науката ја реши долгата дебата: Полномасните млечни производи се поздрави од немасните

Последните истражувања го ставија крајот на борбата помеѓу немасните и полномасните млечни производи.

Дијабетeс: Факти и митови за шеќерната болест

Дојде време да видиме кои се фактите, а кои митовите за оваа болест.

Митови за шеќерот во кои веднаш треба да престанете да верувате

Сигурно многупати сте прочитале дека консумирањето шеќер е штетно за здравјето. Но, постојат многу митови и невистини...

Болести кои може да ги предизвика долгото седење

Дали сте знаеле дека долготрајното седење носи дополнителен ризик од одредени болести и дека тој проблем не може да се реши со вежбање?

Претераното спиење може да доведе до голем број ризици за вашето здравје

Колку и да ви звучи невозможно, може да се претера и со сонот.

7 причини да го загубите големиот стомак што побргу

Изгледот е првата причина поради којашто многумина копнеат да го загубат својот стомак. Сепак, има уште причини поради кои треба повеќе да се ангажирате околу тоа.

Магнезиум: Зошто токму вам ви е многу потребен?

Магнезиумот е можеби еден од најпотценетите минерали. Голем број доктори, нутриционисти и истражувачи веруваат дека тој е можеби најважната хранлива материја за човекот која постои.

Со текила во борба против дијабетесот и зголемената телесна тежина

Изгледа дека текилата прави многу повеќе од подобрување на вашето расположение.

Што се случува ако често јадете виршли, колбаси и салами?

Сигурно многупати сте чуле дека сувомесните производи не се добри за вас, но веројатно целата вистина за тоа колку се всушност нездрави не сте ја знаеле досега.
Датум: 04 феб 2014
, Автор:
12