25 февруари 2019 | Кафе пауза

Необичните широки ракави се новиот шармантен тренд

Веќе неколку сезони, романтичните блузи со широки ракави се неизоставен дел од гардероберот на секоја модерна девојка.

Зошто исечениците од хартија се толку болни?

Навистина звучи чудно да се исечете со хартија, но ова му се има случено на секого.

Зошто треба да водите сметка за гликемискиот индекс на храната што ја консумирате?

Гликемискиот индекс на храната ни кажува колкаво е влијанието на 50 грама јаглехидрати врз нивото на гликозата, односно шеќерот во крвта.

Дружењето со пријателки им го подобрува психичкото здравје на жените

Доколку ретко се гледате со вашите пријателки, сигурно веднаш ќе го промените тоа штом ќе ги дознаете резултатите од едно неодамнешно истражување.

Љубовен хороскоп за март 2019-та година

Дознајте каков ќе биде вашиот љубовен живот овој март според вашиот хороскопски знак.

Магични фотографии од розовата лагуна во западна Австралија

Фотографката Кристина Макеева отсекогаш планирала да го посети ова место, а посетата ги надминала сите нејзини соништа.

Скриената цена на бесплатните извори за учење

Денес имаме пристап до многу информации кои можеме да ги добиеме без да трошиме пари, но дали ова има и свои недостатоци?

8 древни ритуали за созревање и станување возрасна личност

Ритуалите за созревање се изведуваат кога личноста која се смета за дете се трансформира во возрасна во очите на општеството.

Според научниците, секојдневното бакнување може да ви помогне да живеете подолго

Покрај тоа што бакнежите се едни од најубавите искуства во нашиот живот, од бакнувањето има и многу други придобивки.