Дождот сепак помага во борбата против депресијата

Дождливото време може да делува депресивно, па често го поврзуваме со чувство на тага. Но изгледа дека ова е погрешно.

Дали вашата вагина е депресивна?

Новите истражувања откриле дека може да се случи вашата вагина да стане депресивна, ако долго време сте немале секс.

9 знаци дека вашиот партнер ве прави депресивни

Ако често сте несреќни со партнерот, ако ви е непријатно, ако сте под стрес и ако се чувствувате исцрпено, тоа се знаци за деструктивен однос.

Прочитајте го ова ако се чувствувате изгубено поради вашата депресија

Иако депресијата е болна и прави да се чувствувате празно, не заборавајте дека таа не ве дефинира.

Исхраната богата со овошје и зеленчук ја спречува депресијата

Неколку истражувања покажале силна поврзаност помеѓу квалитетот на исхраната и ризикот од депресија.

Што значи ако се разбудите чувствувајќи се депресивно без причина и што можете да направите?

Постојат неколку работи што можете да ги направите а што ќе ви помогнат да сфатите што навистина се случува.

Како овој маж успеал да најде мотивација за да ја надмине депресијата и да изгуби 30 килограми?

Џеф Кендал страдал од депресија и се борел против вишокот килограми уште откако знае за себе...

Што го депримира секој хороскопски знак?

Колку и да сакаме да биде, животот не е секогаш розов. Понекогаш може да биде навистина тешко, а колку побрзо го сфатите тоа, толку подобро.

Како да му помогнете на пријателот кој страда од депресија?

Многу луѓе се збунети и анксиозни за тоа како да се справат со сакана личност која наводно страда од депресија.

Дали гените се причината за настанувањето на менталните болести?

Една од најголемите невистини во врска со развојот на една личност, е верувањето дека карактерот на еден човек, 100% зависи од нашите гени.

Предупредувачки знаци што покажуваат дека вашата депресија можеби се враќа

Некои луѓе искусуваат сериозна депресивна епизода еднаш во нивниот живот, но за некои депресијата е хронична и може да се враќа одново и одново.

Која е поврзаноста помеѓу депресијата и зависноста?

Кога станува збор за депресија и зависност, едно нешто е сигурно – постои силна врска помеѓу двете.