5 раси на мачки кои можат да помогнат во борбата против депресијата

5 раси на мачки кои можат да помогнат во борбата против депресијата

Многу е тешко да се опише среќата што ја имаат сопствениците на домашни миленици. Кога сте среќни или пак тажни и нерасположени, тие секогаш се до вас со нивната дружба и безусловна љубов. Миленичињата ве охрабруваат да се будите, да јадете, да играте, да спиете и да вежбате редовно.

Од домашните миленици ќе ги одделиме мачките, кои исто како и кучињата, се сметаат за едни од најдобрите пријатели на луѓето.

Според едно истражување, некои раси на мачки можат да помогнат дури и во борбата против депресијата. Ако решивте да чувате мачка погледнете за кои 5 раси на мачки станува збор.

1. Сфинкс

Овие мачки немаат влакна како и другите, но не дозволувајте тоа да ве спречи од нивно посвојување. Според едно истражување, тие многу сакаат да се гушкаат и да бидат на топло, бидејќи обично имаат ниска телесна температура. Ако барате мачка и бескрајни прегратки, тогаш ова е расата за која треба да размислите.

5 раси на мачки кои можат да помогнат во борбата против депресијата

2. Рагдол

Овие меки мачиња се познати по тоа што постојано сакаат да бидат во прегратките на своите сопственици. Тие многу лесно се приврзуваат, а нивното свилено крзно ги прави одлични пријатели за гушкање.

5 раси на мачки кои можат да помогнат во борбата против депресијата

3. Мејн Кун

Овие мачки честопати се користат за терапија, бидејќи развиваат цврсти врски со нивните сопственици. Тие лесно се приврзуваат и го сакаат човечкото внимание, а поради својата големина, луѓето ги нарекуваат нежни џинови.

5 раси на мачки кои можат да помогнат во борбата против депресијата

4. Сијамска мачка

Сијамската мачка е една од најпрепознатливите раси благодарение на нивните светло сини очи и клинести глави. Овие мачки сакаат да си играат и многу лесно се приврзуваат со своите сопственици.

5 раси на мачки кои можат да помогнат во борбата против депресијата

5. Руска сина

Овие мачки се лојални, тивки, слатки и ги следат своите сопственици насекаде дома, па немојте да се изненадите ако ве поздрават на влезната врата.

5 раси на мачки кои можат да помогнат во борбата против депресијата

Прочитајте и кои 5 раси на кучиња можат да помогнат во борбата против депресијата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар