дебелина | Кафе пауза

Дали цртаните филмови ја поттикнуваат дебелината кај децата?

Цртаните филмови се неизоставен дел од детството и за децата тие се забавни, хумористични и возбудливи. Но, дали тие ја поттикнуваат дебелината кај децата.

6-те видови рак кои сè почесто се појавуваат кај луѓе на возраст од 25 до 45 години

Американските научници испитувале 12 видови рак поврзани со дебелината.

Пред 3 години ја скршил кадата со неговата прекумерна тежина, а денес е секси мускулест мачо

Неговата приказна е доказ за огромниот труд којшто треба да го вложи секоја личност којашто сака да има идеално тело.

На кој начин родителите ги здебелуваат своите деца и како вие да го избегнете тоа?

Никој родител не сака неговото дете да биде дебело, но повеќето деца се соочуваат со дебелина поради нивните родители.

Научниците сметаат дека дебелината може да стане заразна болест

Научниците од Универзитетот до Јужна Калифорнија тврдат дека дебелината може да биде заразна.

Мажите кои се венчаваат со покрупни жени имаат 10 пати посреќен живот од останатите

Едно неверојатно психолошко истражување открило дека дебелките жени имаат посреќни мажи!

Ќерка ја нарекла мајка ѝ „дебела“ и одговорот на мајката предизвикал жестоки дискусии

Кими ја споделила нејзината приказна на Инстаграм и таа брзо постигнала голема популарност и добила повеќе од 32 илјади лајкови.

Имате проблеми со тежината? Можеби се во прашање овие не толку познати хормони…

Хормоните не влијаат само на нашиот изглед, туку и на нашето здравје, па би било добро да знаете што е можно повеќе за нив.

10 нешта кои секоја девојка со облини треба да ги чуе

Високи, ниски, дебели, слаби, витки или со облини – сите ние сме различни.

Откријте зошто сте дебели: Во кој тип спаѓате и како да се ослободите од вишокот килограми?

Научно е докажано дека постојат 6 видови дебелина и сите тие настануваат како резултат на различни причини.
Датум: 22 окт 2015
, Автор:

Зошто Јапонките не стареат и не се дебелеат?

Јапонците имаат најдолг животен век – 82,5 години и се народ со најмногу стогодишници на светот. Овие податоци го привлекле вниманието на стручњаците кои се обидувале да откријат во што е тајната на нивната долговечност.
Датум: 27 апр 2015
, Автор:
12