Германија | Кафе пауза

Полн со магија и шарм: Најпознатите атракции во Бремен кои нема да ве остават рамнодушни!

Денес ве носиме на прошетка во еден од најголемите културни, трговски и индустриски центри во Германија!

Прошетка низ Менинген, малиот бисер на Баварија!

Доколку планирате деновиве да патувате во Германија, би било штета да не ја посетите Баварија која се одликува со богата историја, култура и гастрономија.

Дали знаете кој е најтоплиот и најзелениот германски град?

Дали можете да погодите за кој град станува збор?

Од замок до бункер во кој се чувале милијарди германски марки: Град што е сè уште енигма за туристите

Ајде заедно да го истражиме ова гратче кое изобилува не само со историја, туку и со прекрасни пејзажи!

Германците ја имаат својата најсреќна зграда и препорачуваат: „На светот му требаат повеќе бои“!

Поради својот весел изглед, тaa е опишанa како „најсреќната зграда на светот“, а луѓето велат дека тaa го крева расположението веднаш штом ќе ја видите.

Зелена оаза: Река и водопади кои воодушевуваат со своите тиркизни и зелени бои

Зелени шуми, зелена река, шумот на брановите - кому му е потребен мир и тишина за да ги наполни батериите, оваа мала оаза навистина ќе му помогне.

Фројденберг: Што го прави овој германски град толку посебен?

Фројденберг се наоѓа во западна Германија, но зошто овој град е толку посебен?

Дали ова е најубавиот мост во Германија?

Ако не се плашите од височини или сте решиле да го надминете вашиот страв и да уживате во природните убавини на Германија, ова е идеална локација за вас.

Чудна музичка зграда во која тешко би заспале на дождлив ден

Оваа зграда привлекува туристи во Германија од 1999 година и е една од ретките туристички атракции на отворено што носи насмевка на лицата дури и кога врне дожд.

Дали знаете од каде потекнува обичајот за украсување на елката?

Сите сме љубители на украсувањето на елката, но дали знаете од каде потекнува овој обичај?

Ако уринирате на јавно место во Хамбург ќе се направите лом

Овој град е познат по одличниот ноќен живот, но тој со себе носи и многу пијани луѓе кои не се двоумат дали да се олеснат на сред улица.

Зошто да научите германски?

Доколку размислувате да почнете со учење на нов јазик, тогаш германскиот е вистинскиот избор за вас.