вагина | Кафе пауза

Шумливи топчиња за капење: Дали може да ѝ наштетат на слузницата на вагината?

Ништо не може да ве релаксира повеќе од пенлива бања и чаша вино. Но, дали последицата од таквото уживање може да биде вагинална инфекција и како да се спречи тоа?

Необично предупредување од докторите до сите жени: Не ставајте паста за заби во вагината!

Гинекологот д-р Ванеса Мекеј неодамна го нападна новиот тренд поради кој жените ставаат паста за заби во вагината со цел таа да стане потесна.

Загрижувачко истражување: Голем број жени не знаат каде се наоаѓa вагината

Верувале или не, половина Британки не знаат каде точно се наоѓа вагина.

Како да го одржите вашето интимно здравје?

Многу жени обрнуваат посебно внимание на нивното интимно здравје, но некои од работите што ги прават се всушност погрешни.

Дали вашата вагина е депресивна?

Новите истражувања откриле дека може да се случи вашата вагина да стане депресивна, ако долго време сте немале секс.

Неколку факти за „женските“ центиметри

Често се разговара за центиметрите на мажите кога станува збор за секс, но што е со жените?

Најчестите митови што сте ги прочитале за вашата вагина и вистините зад нив

И покрај тоа што разговорот за интимните делови на телото повеќе не е табу тема, постојат неколку митови за вагината коишто сè уште се широко распространети.

За жени на сите возрасти: Сè што треба да знаете за вагиналната атрофија

Станува збор за болна состојба што може да поттикне чешање, па дури и чувство на печење, но не се работи за полово пренослива болест.

Администрацијата за храна и лекови предупредува за новиот потенцијално опасен вагинален тренд

Модерните идеали за убавина изгледа дека ги убедуваат жените дека треба да го подобрат изгледот на нивните гениталии.

Како да ги забележите знаците и да ги идентификувате 5-те видови вагинален канцер?

Иако половите органи не се нешто за кое отворено се зборува кога пиеме кафе со пријателите, гинеколошкото здравје е всушност многу важно и не смее да се игнорира.

7 навики за вежбање кои му штетат на вашето женско здравје

Иако вежбањето е одлично за да се одржи кондицијата и добрата форма на нашето тело, некогаш може да донесе и доста несакани ефекти...