бактерии | Кафе пауза

Како да ги отстраните сите бактерии и пестициди од јагодите, малините и другите ситни плодови?

Овошјето што го купувате може да биде полно со бактерии, па затоа треба да го измиете добро пред да го јадете.

Колку често треба да ги менувате и да ги чистите алатите за чистење?

Алатите за чистење со текот на времето стануваат плодна почва за бактерии. Еве колку често треба да ги менувате и да ги чистите.

Овој зачин ги „убива“ сите лоши бактерии во храната

За зачинување на храната се користат само лушпите, а сјајните црни зрна се фрлаат затоа што имаат горчлив вкус и текстура налик на песок што може да го уништи вкусот на храната.

Што навистина се случува кога на вашата храна ќе слета мува?

Познато е дека мувите ја контаминираат вашата храна, но штетата што ја предизвикуваат овие мали суштества е многу поголема отколку што мислите.

Загрижени сте затоа што вашето дете го цица палецот? Не грижете се, тоа има и една добра страна

Истражувањата потврдуваат дека раната изложеност на нечистотии и бактерии го намалува ризикот од развој на алергии во подоцнежна возраст.

Тинејџери измислиле квака која уништува бактерии

Како тинејџери, малкумина од нас размислувале за изуми кои потенцијално би го промениле светот. Но, тинејџерите Сун и Кинг од Хонгконг го менуваат начинот на кој гледаме на тинејџерите.

Овие 10 природни антибиотици ги убиваат бактериите во вашето тело, а повеќето ги имате во кујната

Иако денес едноставно можеме да отидеме на лекар и да добиеме антибиотик за да ни помогне со болеста, постојат и природни антибиотици кои можат да ни бидат прв избор.
Датум: 05 сеп 2019
, Автор:

Епидемиолозите откриваат: 6 митови за миењето раце!

Ги прашавме епидемиолозите да откријат кои се најчестите митови поврзани со миењето раце.

Докторите предупредуваат: Секоја инфекција во бременоста е опасна!

Гинеколошките инфекции се најопасни во текот на бременоста, а понекогаш потребна е и употреба на антибиотици.
Датум: 05 јул 2019
, Автор:

Докторите предупредуваат: Ова скоро сите го прават во јавен тоалет, а никако не би смееле

Докторите предупредуваат дека со невнимателно однесување додека се користи јавен тоалет може да се „соберат“ опасни инфекции предизвикани од ешерихија коли и салмонела.
Датум: 06 јун 2019
, Автор:

Истражување: Машката брада има повеќе бактерии од крзното на куче

Резултатите од едно недоамнешно истражување нема да им се допаднат на љубителите на брадата.