Ледено кафе со млеко и мед кое ќе ве освежи и заслади!

Ледено кафе со млеко и мед кое ќе ве освежи и заслади

Медено задоволство кое ќе ве исполни со енергија

1-ledeno-kafe-so-mleko-i-med-koe-kje-ve-osvezhi-i-zasladi-kafepauza.mk


Потребни состојки:
  • 1 лажичка еспресо
  • 1 лажичка мед
  • 60 мл обезмастено или бадемово млеко
  • 60 мл пола-пола
  • ¼ лажичка екстракт од ванила
  • 6-8 коцки мраз

Начин на подготовка:

Подгответе го еспресото – од една лажичка треба да добиете 60 мл еспресо. Додадете го медот, па млекото, кремот пола-пола и ванилата, а потоа мешајте додека смесата не се изедначи. Следно, ставете ги коцките мраз во шејкер и полијте ги со смесата од млеко и кафе. Затворете го шејкерот и тресете 20 секунди. Турете во чаша и додадете мраз. Сервирајте веднаш.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Живее за добра книга и дише преку пишаниот збор. Кога би можела, цел живот би патувала, би читала и би гледала филмови. Вљубеник во фотографијата и класиката. Оптимист и поборник за љубов. Модата е нејзиниот начин да го изрази своето мислење и став. Животот за неа е уметност, филозофија и добра храна.

Поврзани содржини

Остави коментар