8 неочекувани придобивки од секојдневното пиење кафе

Многу луѓе не можат да си го замислат почетокот на денот без шолја кафе. Ако и вие спаѓате во групата која подготвува кафе уште пред да влезе во тоалетот, имаме добри вести за вас: Секојдневното пиење кафе најверојатно е добро за вашето здравје. Постојат неколку здравствени придобивки од кафето, а во продолжение погледнете кои.

1. Ги намалува симптомите на Паркинсоновата болест

(1)8-neochekuvani-pridobivki-od-sekojdnevnoto-pienje-kafe-kafepauza.mk

Според Американската академија за неврологија, кафето ги намалува симптомите на Паркинсонова болест.

„Додека секојдневното пиење кафе не помага при поспаноста кај пациентите, тоа има позитивно влијание на контролата над движењата на телото.“

2. Штити од дијабетес тип 2

(2)8-neochekuvani-pridobivki-od-sekojdnevnoto-pienje-kafe-kafepauza.mk

Пиењето кафе може да ги намали шансите за појава на дијабетес тип 2. Кафето содржи минерали, како магнезиум и хром, кои му помагаат на телото да го користи хормонот инсулин, кој пак го регулира шеќерот во крвта.

3. Ја намалува депресијата кај жените

(3)8-neochekuvani-pridobivki-od-sekojdnevnoto-pienje-kafe-kafepauza.mk

Позитивните ефекти на расположението не исчезнуваат кога ќе го исфрлите целиот кофеин. Едно ново истражување покажало дека жените кои редовно пијат кафе имаат 20% помали шанси да развијат депресија, за разлика од оние кои не пијат.

4. Ја зголемува долговечноста

(4)8-neochekuvani-pridobivki-od-sekojdnevnoto-pienje-kafe-kafepauza.mk

Покрај тоа што ви дава енергија, кафето може да ви го продолжи и животот. Некои истражувања пронашле поврзаност помеѓу консумирањето кафе и намалениот морталитет.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар