3 освежувачки пијалаци со кафе за престојните топли денови

3 освежувачки пијалаци со кафе за престојните топли денови

Некои денови се премногу топли за да пиете топло кафе. Особено е тешко, кога не можете да отидете во најблиското кафуле за да се освежите со ладно кафе или фрапучино направено како што треба. Верувале или не, можете да ги победите топлите денови и да ја добиете дневната доза кофеин дома. Тоа не значи растворање на инстант кафе во ладна вода!

Овие освежувачки пијалаци ќе ве вратат во живот и ќе ви помогнат да ги победите горештините.

Ладно кафе со лимон

Излупете барем половина лимон и исечете го на тенки ленти. За да не ви биде горчлив пијалокот, избегнете го белиот дел од кората. Измешајте ги насечените ленти со 3 до 4 лажици јаворов сируп и оставете да се олади преку ноќ. Следниот ден, ставете го сирупот во чаша и додадете свежо исцеден сок од лимон и коцки мраз. Прелијте со сирупот, а пред да служите додајте кафе. Украсете со кора од лимон или додајте парче лимон во пијалокот. Ако сакате можете да користите портокал наместо лимон.

3 освежувачки пијалоци со кафе за престојните топли денови

Кори Кохи

За да го направите овој пијалак, треба прво да подготвите кафе и да го замрзнете преку ноќ. Следниот ден искршете го замрзнатото кафе (или замрзнете го во форми за коцки мраз) и додадете го во врело млеко. Кога замрзнатото кафе ќе се стопи, ќе имате вкусно лате. Додајте шеќер или мед и уживајте.

3 освежувачки пијалоци со кафе за престојните топли денови

Ладно кафе со газиран сок од ѓумбир

Овој рецепт вклучува 1 дел кафе и 2 дела газиран сок од ѓумбир. Ако не можете да најдете газиран сок од ѓумбир, можете да го замените со сок од лимон или спрајт.

За да го направите овој пијалак, ставете кафе во чаша полна со избраниот сок и мраз. Украсете со нане или парче лимон.

3 освежувачки пијалоци со кафе за престојните топли денови

Можеби ќе сакате да го пробате и овој енергетски оброк во чаша за љубителите на кафе.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар