Енергетски оброк во чаша за љубителите на кафе

Енергетски оброк во чаша за љубителите на кафе

Ова здраво смуди зачинето со кафе, многу протеини и витамини е одлична опција за енергетски оброк. Зеленчукот во смудито ќе ви даде дополнителни хранливи материи, а притоа нема да влијае на вкусот.

Енергетски оброк во чаша за љубителите на кафе

Потребни состојки:

  • 180 милилитри вода
  • 60-120 милилитри ладно инстант кафе
  • една доза протеин од сурутка во прав или кој било друг протеин
  • 1 лажица незасладен путер од бадеми или кој било друг путер од јатки
  • 1 лажица какао (по избор)
  • 1 лажица мед или јаворов сируп (повеќе или помалку по вкус, по избор)
  • 1 лажица ленено семе или чиа
  • ½ лажичка мака во прав (по избор)
  • една рака свеж или замрзнат кељ, спанаќ или зелена салата
  • неколку коцки мраз

Начин на подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер (освен коцките мраз). Блендирајте додека смесата не се изедначи. Додајте ги коцките мраз и повторно блендирајте. Додајте повеќе вода ако вашиот пијалак е премногу густ.

Дополнителни информации:

Маката во прав е додаток добиен од перуанскиот мака корен (понекогаш се нарекува и перуански женшен) и се верува дека дава многу енергија, но не мора да го додадете ако не сакате.

Чоколадниот протеин во прав е исто така одличен додаток за ова енергетско смуди.

Пробајте го и овој рецепт за вегански пијалак со кафе по кој полуде светот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар