Светлосни скулптури – уметност со која би сакале да си го декорирате просторот

Светлосни скулптури – уметност со која би сакале да си го декорирате просторот

Чилеанскиот уметник Иван Наваро креираше серија од скулптури изработени од флуоресцентни светла, огледала и други материјали. Низ неговите дела може да се забележи инспирацијата од човечките форми. Делата кои се рефлектираат пак, се бесконечни. Во нив, текстот и боите исчезнуваат кога стоите пред нив како пред огледало.

За љубителите на ваквата уметност, делата на Наваро се достапни за купување од Артнет.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар