Куќа од соништата во форма на полумесечина

Куќа од соништата во форма на полумесечина

Куќата од соништата „Mahina“ (на јазикот Мајори значи месечина) е дизајнирана од „Weber Consulting“ и како што кажува самото име, има форма на месечина. Како локација на куќата е избран островот Кавау, кој се наоѓа на 60 километри северно од Оукленд, Нов Зеланд. Но, поради противењето на тамошните жители локацијата засега останува непозната.Куќа од соништата во форма на полумесечинаДоминантна боја во куќата е белата, која заедно со големите прозорци кои се простираат од подот до таванот ја прават да изгледа извонредно и луксузно. Гледано од птичја перспектива, ова архитектонско дело навистина изгледа како полумесечина, а формата, белата боја и нејзината локација покрај сината водена површина го оправдуваат епитетот „куќа од соништата“.
Куќа од соништата во форма на полумесечинаКуќа од соништата во форма на полумесечинаКуќа од соништата во форма на полумесечинаКуќа од соништата во форма на полумесечинаКуќа од соништата во форма на полумесечинаКуќа од соништата во форма на полумесечинаКуќа од соништата во форма на полумесечинаКуќа од соништата во форма на полумесечинаКуќа од соништата во форма на полумесечинаКуќа од соништата во форма на полумесечинаБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар