Како изгледа храната погледната под микроскоп?

Како изгледа храната што ја јадеме секојдневно, погледната под микроскоп? Од ова прашање била испровоцирана талентираната фотографка Карен Алперт од Сан Франциско, пред да ја направи нејзината импресивна фотосерија насловена „Terra Cibus“. Таа испратила разни примероци од храна во лабораторија во Аризона, каде со електронски микроскоп биле направени овие прекрасни фотографии. Откако ќе ги погледнете, ќе имате сосема поинаква перцепција за она што го јадете. 🙂

Како изгледа храната погледната под микроскоп?

Чоколадни трошки

Како изгледа храната погледната под микроскоп?

Бонбони „Lifesavers“

Како изгледа храната погледната под микроскоп?

Суво грозје

Како изгледа храната погледната под микроскоп?

Овошје пасифлора

Како изгледа храната погледната под микроскоп?

Патлиџан исушен на сонце

Како изгледа храната погледната под микроскоп?

Чоколадна торта

Како изгледа храната погледната под микроскоп?

Бадем

Како изгледа храната погледната под микроскоп?

Колаче „Орео“

Како изгледа храната погледната под микроскоп?

Сол

Како изгледа храната погледната под микроскоп?

Боровинка

Како изгледа храната погледната под микроскоп?

Лист од ананас

Како изгледа храната погледната под микроскоп?

Колаче со порака (Fortune Cookie)

Како изгледа храната погледната под микроскоп?

Морско ракче

Како изгледа храната погледната под микроскоп?

Витамин Ц

Како изгледа храната погледната под микроскоп?

Семче од киви

———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

  1. kala Reply

    ste go gledale FOOD INC ?

Leave a Reply to kala Cancel reply