Синиот час

Еден од најдобрите мигови за фотографирање на отворено, е во текот на т.н. „син час“ односно периодот пред првите и пред последните сончеви зраци. Терминот син час доаѓа од францускиот израз „l’heure bleue“ кој се однесува на периодот рано наутро, пред да изгреат сончевите зраци и касно попладне, пред заоѓањето на сонцето. Овој период од денот се смета за посебен, поради карактеристичната сина светлина која доаѓа од небото.

Синиот час

Дрезден, Германија

Синиот час

Колосеум, Рим, Италија

Доколку сакате да направите магични фотографии, излезете надвор во „синиот час“ со фотоапаратот в раце и чкрапнете повеќепати. За да видите за што станува збор, спремивме колекција од најдобрите фотографии направени во „синиот час“, кои се дело на различни артисти.

Синиот час

Викторија, Канада

Синиот час

Национален парк Долина на смртта, Калифорнија, САД

Синиот час

Тауер Бриџ, Лондон, Англија

Овој период од денот, не само што ѝ дава на фотографијата еден особен шарм поради убавото небесно синило, туку оваа светлина истовремено им дава акцент на интересните места во светот, правејќи ги уште повпечатливи.

Синиот час

Њујорк, Њујорк, САД

Синиот час

Кајзерсберг, Франција

Синиот час

Квинстаун, Нов Зеланд

Синиот час

Чинкве Тере, Италија

Синиот час

Шангај, Кина

Синиот час

Истанбул, Турција

Синиот час

Јелоустоун, Монтана, САД

Синиот час

Вашингтон, САД

Синиот час

Швиц, Швајцарија

Синиот час

Чарминар, Хајдерабад, Индија

Синиот час

Мост Риалто, Венеција, Италија

Синиот час

Париз, Франција

———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

  1. Име Reply

    I am speechless

Остави коментар