23 неверојатни фотографии со животни од 2011

Ова е листа на извонредни фотографии од животни, сите сликани во текот на изминатава година. Некои од нив се тажни, други необични, трети радосни… Но, погледнете ги, сите се интересни 🙂

23 неверојатни фотографии со животни сликани во 2011 година

Мајмун во Индонезија кој му ја украл камерата на фотографот и направил автопортрет. Овој тип мајмун е загрозен вид со што ја прави оваа фотографија драгоцена. (кликнете за целосната приказна)

23 неверојатни фотографии со животни сликани во 2011 година

Момче си игра со маче додека татко му гради засолниште во Лас Мајас, Каракас, Венецуела, 31 мај

23 неверојатни фотографии со животни сликани во 2011 година

Истражувачи облечени во панда-костими како дел од програмата за повторно запознавање на животните со средината. Ова мало мече се пренесува во Центарот за заштита Хетаопинг, 20 февруари.

23 неверојатни фотографии со животни сликани во 2011 година

Куче по име Леaо седи покрај гробот на својата сопственичка која починала при лизгање на земјиштето во Бразил.

23 неверојатни фотографии со животни сликани во 2011 година

Транспорт на црн носорог во Јужна Африка. Ова е дел од програмата за релоцирање на црните носорози во средини што се помалку населени за да имаат поголеми шанси за опстанок.

23 неверојатни фотографии со животни сликани во 2011 година

Спасување на овца на фарма во Вермонт по пустошот и поплавите на ураганот Ајрин

23 неверојатни фотографии со животни сликани во 2011 година

Африканска желка во Словачката зоолошка градина со 2 глави и 5 екстремитети

23 неверојатни фотографии со животни сликани во 2011 година

Ирис си го лиже своето 7-неделно малечко во сибирската зоолошката градина во градот Краснојарск

23 неверојатни фотографии со животни сликани во 2011 година

Девојка со своето куче, стои покрај својата поплавена куќа во Тајланд

23 неверојатни фотографии со животни сликани во 2011 година

Пожарникар од Мисула, Монатана му дава кислород на маче по спасување од пожар

23 неверојатни фотографии со животни сликани во 2011 година

12 малечки панди лежат во креветче во Истражувачкиот Центар Ченгду во Кина

23 неверојатни фотографии со животни сликани во 2011 година

4-месечно повредено куче брка мачка во дворот на засолништето на малтретирани животни во Полска. Чиучија била тепана од сопствениците и оставена на железничка пруга. Иако била прегазена неколку пати од воз, сепак за чудо успеала да преживее.

23 неверојатни фотографии со животни сликани во 2011 година

„Френк и Луи“ се најстарите нераздвоени мачки во светот кои се преживеани. Имаат 12 години и поседуваат 2 усти и 2 носа, но 1 мозок.

23 неверојатни фотографии со животни сликани во 2011 година

Лавот Тајсон за време на стоматолошки зафат во ветеринарна клиника во Меделин, Колумбија

23 неверојатни фотографии со животни сликани во 2011 година

2-годишниот шимпанзо Дуду го храни малото тигарче Аорн кое е старо 60 дена. (кликнете за целосната приказна)

23 неверојатни фотографии со животни сликани во 2011 година

Чувар во зоолошка градина држи во рака 9 месечно сираче орангутан кое си игра со кукла.

23 неверојатни фотографии со животни сликани во 2011 година

Горилата Урузи од Берлинската зоолошка градина јаде зелена салата.

23 неверојатни фотографии со животни сликани во 2011 година

Мало девојче спасува јагне на фарма во Исланд каде по ерупцијата на вулканот Гримсворт, целиот регион бил во пепел и прашина.

23 неверојатни фотографии со животни сликани во 2011 година

Мечето Медо си игра со кученце во селото Подврх во централна Словенија.

23 неверојатни фотографии со животни сликани во 2011 година

Бебе делфинче со сè уште приврзана папочна врвца било најдено во близина на градот Монтевидео во Уругвај. За среќа спасувачките организации успеале да го спасат.

23 неверојатни фотографии со животни сликани во 2011 година

Куче ѕирка низ прозор како што жената се приближува кон вратата во древниот град Бахтапур во близина на главниот град на Непал.

23 неверојатни фотографии со животни сликани во 2011 година

Лавицата Ариел со нејзината негувателка во животинско засолниште во Сао Паоло, Бразил. Ариел има болест од која веќе во последната година не може да ги употребува нозете.

———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот

Поврзани содржини

  1. Kristina Reply

    Stvarno mnogu ubaj sliki nekoi me rasplakaja a nekoi me nasmeja, a treti pak me za4udija 🙂 Mnogu ubaj sliki stvarno 🙂

  2. Деа Reply

    Браво на сите! Моделите со прекрасни, нека опстанат уште милиони години на Земјава сите овие животински видови и нека не изумре и исчезне ниеден вид повеќе! Не сме спремни за загуба на вазви прекрасни нешта!

Leave a Reply to Kristina Cancel reply