10 едноставни начини да се опуштите и истовремено да станете поинтелигентни

Сите знаеме колку е важно да го вежбаме нашето тело. Но, не сите сме свесни колку е важно да го вежбаме и нашиот мозок. Наједноставниот начин да ја развиете меморијата, вниманието и волјата е да почнете да учите за нешто ново. Но, се разбира, главниот проблем е да се најде време за секојдневно да се прават овие ментални тренинзи.

Наместо да гледате ТВ, прочитајте книга. Ова ја подобрува вашата имагинација.

Наместо да гледате телевизија, прочитајте книга. Ова ја подобрува вашата имагинација.

За среќа, постојат неколку интересни начини да се опуштите и истовремено да правите работи кои ќе ги подобрат вашите ментални и когнитивни способности. Погледнете.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар