Ели Сааб – безвремена елеганција

Автор: Елена Јошеска

Либанскиот дизајнер Ели Сааб веќе одамна е водечко име во високата мода на Блискиот Исток, каде што неговите романтични и украсени со кристали наметки, ги привлекле принцезите во неговото ателје во Бејрут, кое го отворил во 1982 година, на 18-годишна возраст. Неговата конфекциска линија која се лансираше во 1998 година во Милано, ги навести истите женствени и елегантни карактеристики, што се застапени кај неговите скапоцени фустани, со свилени ткаенини во светли бои, шифон, бисери и тантела. Спојот од деталите од Блискиот Исток и сензибилитетот од Европа во фустаните на Сааб често може да се забележи и на холивудскиот црвен тепих.Ели Сааб – безвремена елеганцијаЕли Сааб – безвремена елеганцијаЕли Сааб – безвремена елеганцијаЕли Сааб – безвремена елеганцијаЕли Сааб – безвремена елеганцијаЕли Сааб – безвремена елеганцијаЕли Сааб – безвремена елеганцијаЕли Сааб – безвремена елеганцијаЕли Сааб – безвремена елеганцијаЕли Сааб – безвремена елеганција

———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. Кате Reply

    Навистина е единствен и безвремен со своите креации Ели Сааб.

Остави коментар