11 странски зборови за кои нема превод

Во овој шарен и разновиден свет живеат многу народи кои зборуваат различни јазици. Во нив има и некои зборчиња кои се карактеристични само за нив, па затоа тешко се преведуваат на други јазици.

11 странски зборови за кои нема превод

Iktsuarpok (инуит) – чувството на исчекување што те тера упорно да гледаш надвор за да видиш дали некој ќе доаѓа

11 странски зборови за кои нема превод

Waldeinsamkeit (германски) – чувството кога си сам во шума

11 странски зборови за кои нема превод

Culaccino (италијански) – трагата од студена чаша на масата

11 странски зборови за кои нема превод

Komorebi (јапонски) – кога сонцето продира низ лисјата на дрвјата

11 странски зборови за кои нема превод

Почемучка (руски) – некој кој поставува многу прашања

11 странски зборови за кои нема превод

Sobremesa (шпански) – времето после ручекот или вечерата кога луѓето што го делеле оброкот остануваат да разговараат

11 странски зборови за кои нема превод

Jayus (индонезиски) – толку лошо кажана шега што оној што ја слушнал не може, а да не се смее

11 странски зборови за кои нема превод

Pana Poʻo (хавајски) – чинот кога се чешаш за глава обидувајќи се да се сетиш на нешто што си го заборавил

11 странски зборови за кои нема превод

Dépaysement (француски) – чувството кога знаеш дека не си во матичната држава

11 странски зборови за кои нема превод

Goya (урду) – моментот кога некој толку добро раскажува приказна што не ти пречи нејзината невистинитост

11 странски зборови за кои нема превод

Mångata (шведски) – одблесокот во вид на патека што го остава месечината врз водата

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар