10 интересни факти за човековата психологија

Секој човек е различен на свој начин и различно реагира во дадена ситуација. Иако постојат голем број стереотипни размислувања, сепак некои работи можат да се издвојат како докажани и општо важечки. Ова се 10 интересни факти кои се поврзуваат со природата на двата пола.

10 интересни факти за човековата психологија

1. Мажите се премислуваат два или три пати повеќе од жените. На повеќето жени им е потребно многу подолго време за да одлучат нешто, но штом го сторат тоа, тие се држат до истото.

2. Според просекот на сите луѓе кои досега направиле тест на интелигенција, откако тие постојат, жените имаат малку поголем коефициент на интелигенција од мажите.

3. Жените полесно помнат фаци од мажите, особено женски ликови.

4. Мажите почесто помагаат отколку жените.

5. Жените се попестимични од мажите во очекувањето успешни резултати од својата работа.

6. Повеќето жени веруваат дека умеат успешно да извршат одредени задачи, но не сметаат дека се способни да направат сè.

7. Жените се позагрижени и поплашливи од мажите.

8. Жените се двојно позборлести од мажите. Во просек мажите кажуваат 12.500 зборови, додека жените 25.500 зборови на ден.

9. Во просек мажите помислуваат на секс на секои 7 секунди.

10. Женскиот мозок е повешт во читањето фацијални експресии и емоционални изрази. Жените тврдат дека голем број од мажите, сè додека не видат дека почнуваат да течат солзи, не сфаќаат дека нешто не е во ред.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. ол Reply

    кога ќе видиш..испаѓа дена мажите и не се замараат многу многу..од фактиве -тоа е заклучокот

Остави коментар