Зошто природните производи за убавина може да направат повеќе штета отколку корист?

Зошто природните производи за убавина може да направат повеќе штета отколку корист?

Зборот „органски“ дефинитивно звучи попривлечно од нешто што е вештачки произведено, но сето тоа е илузија. Луѓето преминуваат на органска храна, но досега не е докажано дека храната што содржи ГМО (генетски модифицирани организми) нема негативно влијание врз луѓето. Истото се случува и со „природните“ производи за нега на кожата.

„Без хемикалии“ е лажно рекламирање

Зошто природните производи за убавина може да направат повеќе штета отколку корист?

Ако на етикетата го видите зборот „природно“, тоа не значи дека е без хемикалии, а зборот „хемикалија“ звучи непотребно заканувачки. Исто така, и водата е хемикалија. Покрај тоа, дерматолозите објаснуваат дека „природните“ производи не се толку добро истражени како соодветно регулираните. Во краен случај, започнете да го читате списокот со состојки на задната страна, наместо да верувате на она што го пишува на предната етикета.

Целосно природните производи имаат многу краток рок на траење

Зошто природните производи за убавина може да направат повеќе штета отколку корист?

Иако ова можеби нема да ве натера да го смените мислењето, сепак треба да внимавате кога истекува рокот на траење на вашиот природен производ, особено ако сте го направиле сами. Во просек, органските состојки траат 3 месеци, така што обновувањето на залихите ќе биде ваш приоритет. Не користете природни производи откако ќе им помине рокот на траење бидејќи може да имаат мувла, особено ако содржат вода.

Необработените природни состојки можат да бидат исклучително штетни

Зошто природните производи за убавина може да направат повеќе штета отколку корист?

Кога состојките се формулираат во лабораторија, без оглед на тоа дали се синтетички или природни, тие се преработуваат на начин што ги задржува само најдобрите својства и ги филтрира останатите. Алое верата е многу популарна смирувачка состојка и ја има во многу кремови кои имаат ефикасно дејство. Сепак, сировиот сок од алое вера содржи канцерогени материи што можат да предизвикаат рак. Ова објаснува зошто не мора да значи дека преработените состојки се секогаш штетни.

Природниот пилинг е поштетен од хемискиот

Зошто природните производи за убавина може да направат повеќе штета отколку корист?

Пилингот е многу корисен третман за нега на кожата бидејќи ги отстранува мртвите клетки, овозможува нивно обновување и му дава свеж изглед на лицето. Но, природниот пилинг може да биде многу погруб за вашата кожа. Шеќерот, кој е една од најпопуларните состојки во органските пилинзи, има големи молекули што ја гребат кожата и прават ситни гребнатини. Од друга страна, хемиските пилинзи се многу понежни и поефикасни.

Ризикот од алергија е поголем

Зошто природните производи за убавина може да направат повеќе штета отколку корист?

Многу често луѓето кои користат природна козметика за нега на кожата страдаат од чувствителност на кожата и претпоставуваат дека појавата на црнки е реакција на хемиските состојки. Сепак, многу производи што ги сметате за природни можат да предизвикаат алергии, како, на пример, еукалиптус, рузмарин, масло од чајно дрво и што било на база на цитрус. Во исто време, некои производи што се создадени во лабораторијата се направени специјално за чувствителна кожа.

Не се сите парабени страшни

Зошто природните производи за убавина може да направат повеќе штета отколку корист?

„Парабени“ е последниот збор што некој сака да го прочита во составот на производите за нега на кожата. Сепак, парабените и конзервансите се тие што ѝ помагаат на вашата кожа да го апсорбира производот што го нанесувате. Парабените не се штетни сè додека сочинуваат помалку од 0,1% од состојките. Покрај тоа, парабените може природно да се наоѓаат кај овошјето, како боровинки, јагоди и маслинки.

Погледнете како ролерот за лице може да ја трансформира вашата кожа.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар