6 начини на кои ролерот за лице може да ја трансформира вашата кожа

6 начини на кои ролерот за лице може да ја трансформира вашата кожа

Викторија Бекам го направи ролерот за лице од жад дел од нејзината дневна рутина. Таа вели дека ѝ помага да ја нанесе маската наоколу откако ќе ја стави на лицето. Како што се испостави, оваа мала алатка нуди многу здравствени придобивки и може да биде една од тајните на беспрекорната кожа. Прочитајте каква корист има кожата од ролерот за лице.

1. Вашата кожа изгледа посветла

6 начини на кои ролерот за лице може да ја трансформира вашата кожа

Користењето ролер за лице ја подобрува циркулацијата на крвта во лицето, правејќи ја вашата кожа посјајна. Група истражувачи го измерија протокот на крв во образите на луѓето и тој бил зголемен по само 5 минути масажа со ролер.

2. Ја намалува отеченоста

6 начини на кои ролерот за лице може да ја трансформира вашата кожа

Масирањето на лицето со ролер може исто така да помогне во намалување на отеченоста на лицето. Масажата ја стимулира лимфната дренажа и го намалува отокот на лицето.

3. Ја смирува вашата кожа

6 начини на кои ролерот за лице може да ја трансформира вашата кожа

Ролерите за лице направени од жад може да ја изладат кожата при допир. Жадот е еден од ретките скапоцени камења што останува ладен кога доаѓа во допир со кожата и може да ги смири чувствителните области на лицето.

4. Може да помогне во расчистување на синусите

6 начини на кои ролерот за лице може да ја трансформира вашата кожа

Блокадата на синусите се случува кога течноста се заробува во синусите, правејќи ги да бидат затнати и болни. Нежното масирање на лицето со ролер ја придвижува лимфата и може да обезбеди ослободување од оваа состојба.

5. Помага во нанесувањето производи за нега на кожа

6 начини на кои ролерот за лице може да ја трансформира вашата кожа

Според едно истражување, масажата на лицето е ефикасна стратегија против стареењето и може да ги засили ефектите на производите за убавина. Ролерите за лице помагаат да ги нанесете производите рамномерно на вашата кожа, што е препорачано од специјалистите за нега на кожата.

6. Може да го контурира лицето

6 начини на кои ролерот за лице може да ја трансформира вашата кожа

Ролерот може привремено да го обликува вашето лице. Движењето на ролерот нагоре, а потоа туркањето надолу од увото помага да се отстрани течноста од лицето. Тоа помага да се насочи вишокот течност кон лимфните јазли, со што кожата изгледа позатегната.

Погледнете кои производи за нега на кожа не треба да се користат за време на студените денови.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар