Вкусни говедски ќофтиња со сирење кои ќе ги обожавате!

Вкусни говедски ќофтиња со сирење кои ќе ги обожавате!

Кофтињата се одличен додаток на многу јадења, па така можете да ги послужите со ориз или тестенини. Во продолжение ви споделуваме рецепт за ќофтиња од говедско месо со сирење.

Вкусни говедски ќофтиња со сирење кои ќе ги обожавате!

Потребни состојки:

  • 450 грама мелено говедско месо
  • 100 грама сирење
  • 50 грама лебни трошки
  • 1 јајце
  • свеж магдонос
  • сол и црн бибер

Начин на подготовка:

1. Во подлабок сад измешајте ги меленото говедско месо, сирењето, лебните трошки, јајцето и магдоносот. Зачинете ја смесата со сол и бибер по желба и обликувајте мали топчињаС.

2. Наредете ги ќофтињата во сад за печење и печете околу 20 минути на температура од 220 степени целзиусови. Можете да ги послужите со вашиот омилен сос. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот предлог за вашето денешно мени, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за шведски ќофтиња во кремаст сос.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар