Рецепт за шведски ќофтиња во кремаст сос

Рецепт за шведски ќофтиња во кремаст сос

Пробајте го овој рецепт за малку поинакви ќофтиња.

Рецепт за шведски ќофтиња во кремаст сос

Потребни состојки:

 • 500 гр мелено месо
 • 1 мал кромид
 • 2 чешниња лук
 • сол и бибер
 • половина лажичка морско оревче
 • 1 јајце
 • малку лебни трошки

За сосот:

 • масло или путер
 • 2 лажици брашно
 • 300-500 мл говедска супа
 • 200 мл павлака за готвење
 • 1 лажичка сенф
 • 1 лажица ворчестер сос

Начин на подготовка:

Исечкајте го кромидот, изгмечете го лукот и додајте го месото. Додајте ги јајцето, морското оревче, сол и бибер, малку лебни трошки и замесете сè заедно.

Направете ќофтиња со влажни раце и печете на средна температура. Пропржете го брашното во мрснотијата што ќе остане од ќофтињата. Потоа ставете ги супата и павлаката, а крајот додајте ги сенфот и ворчестер сосот.

Прилагодете ја густината со додавање супа, во зависност од тоа дали сакате сосот да биде поредок или погуст. Кога сосот ќе биде готов, додајте ги ќофтиња и гответе уште 5 минути.

Погледнете го најбрзиот рецепт за сочен колач со чоколадо и путер од кикиритки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар