Вкусни браунис за кои ви се потребни само 2 состојки

Вкусни браунис за кои ви се потребни само 2 состојки

Брз и едноставен рецепт за оние денови кога посакувате благо, а немате доволно слободно време

Вкусни браунис за кои ви се потребни само 2 состојки

Потребни состојки:
  • 4 големи јајца
  • 250 грама Нутела
Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени и поставете хартија за печење во калап со димензии 20 x 20 сантиметри. Со миксер мешајте ги јајцата од 5 до 7 минути (во зависност од миксерот) или сè додека не им се дуплира обемот. Нутелата префрлете ја во сад кој може да се стави во микробранова и оставете ја да се загрее околу 60 секунди. По загревањето добро измешајте ја и постепено, додека сè уште мешате, додавајте ги јајцата. Сипете ја смесата во подготвениот калап и печете од 30 до 35 минути. За да проверите дали тестото е готово, боцнете го со чепкалка за заби. Доколку колачот е печен, таа ќе остане чиста. Оставете го целосно да се олади пред сервирање.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар