Се топи во уста: Торта со чоколадо и банани

Се топи во уста: Торта со чоколадо и банани

Не пропуштајте го нашиот денешен рецепт за торта со чоколадо и банана! Вкусна и сочна, оваа торта е идеална за секаков вид прослава, но, понекогаш и не морате да имате причина за да приготвите добра торта…

Се топи во уста: Торта со чоколадо и банани

Потребни состојки:

 • 525 грама згмечени зрели банани
 • 400 грама кафеав шеќер
 • 340 грама путер
 • 335 грама бело брашно
 • 250 милилитри матеница
 • 100 грама ореви
 • 4 јајца
 • 4 супени лажици какао
 • 2 лажички прашок за пециво
 • ½ лажичка цимет

За фил:

 • 500 милилитри шлаг крем
 • 400 грама темно чоколадо
 • 70 грама путер
 • 1 лажица шеќер во прав

Начин на подготовка:

1. Растопете го путерот во тенџере и оставете да добие златно-кафеава боја. По 5 минути префрлете го во друг сад и ставете го во фрижидер да отстои околу 1 час.

2. Загрејте ја рерната на 180 степени целзиусови и премачкајте три калапи со пречник од 22 сантиметри.

3. Во еден сад измешајте ги сувите состојки како брашното, какаото, циметот и прашокот за пециво. Во друг сад измешајте ги бананите и матеницата.

4. Со миксер измешајте ги путерот и кафеавиот шеќер. Мешајте сè додека не добиете изедначена смеса. Постепено додавајте ги сувите состојки, а потоа бананите и матеницата. Мешајте за да добиете еднолична смеса. Додадете ги оревите.

5. Поделете ја смесата на 3 еднакви делови и префрлете ја во секој од 3-те калапи. Печете во загреана рерна околу 30 до 35 минути.

6. Во меѓувреме подгответе го филот. Растопете го путерот додека не добие златно-кафеава боја. Префрлете го во метален сад заедно со чоколадото и шеќерот во прав.

7. Загрејте го шлаг кремот и додадете ги чоколадото и шеќерот во прав. Добро измешајте.

8. Намачкајте ја една од корите со кремот и наизменично наредете ги и преостанатите кори. Можете да декорирате со чоколадо и овошје по желба. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот рецепт за торта со чоколадо и банани, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за најлесната торта за која ви се потребни само 3 состојки.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар