Рецепт за веганска паштета

Рецепт за веганска паштета

Ако размислувате да преминете на веганизам и не сте сигурни дека ќе можете да живеете без риба или млечни производи, размислете уште еднаш, затоа што овој рецепт ќе ве увери во тоа. Најдобро од сè, тој не е единствениот – сè што ви треба е малку дополнително образование и тоа е тоа.


Рецепт за веганска паштета

Потребни состојки:

  • 1 лименка наут
  • 50-60 гр вегански мајонез
  • сок од половина лимон
  • 1/2 главица кромид
  • 1 дршка целер
  • сол
  • 1 лажица ленено масло

Начин на подготовка:

  1. Прво исечкајте го кромидот и целерот на мали парчиња. Ставете го наутот во сад и испасирајте со вилушка. Потоа измешајте го со другите состојки.
  2. Не е потребно да се користи ленено масло, но сепак на јадењето му дава убав вкус и е одговорен за омега-3 киселините што инаку би ги добивале со конзумирање риба.

Можеби ќе сакате да го пробате и овој рецепт за хумус од сладок компир.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар