Рецепт за хумус од сладок компир

Рецепт за хумус од сладок компир

Нежна виолетова нијанса и исклучително интересен вкус се корените на овој едноставен рецепт за хумос од сладок компир!

Рецепт за хумус од сладок компир

Потребни состојки:

  • 130 гр варен наут
  • 95 гр пире од сладок компир (користете мешавина од виолетови и портокалови сорти или по избор)
  • 45 гр таан
  • 1 голема глава лук
  • 1 мал лимон (сок + кора од лимон)
  • 1 лажица маслиново масло
  • 1 лажица квасец во прав
  • сол и ким по вкус
  • 250 милилитри вода

Начин на подготовка:

  1. Измешајте ги сите состојки во блендер и блендирајте, додека смесата не се изедначи.

Можеби ќе сакате да го пробате и овој рецепт за „помфрит“ од палента со вкус на пармезан и многу зачини.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар