Рецепт за посни палачинки: Вкусни и лесни за подготовка

Рецепт за посни палачинки: Вкусни и лесни за подготовка

За време на велигденскиот пост, ако ги следите правилата за исхрана сигурно паузирате со палачинките. Сепак, не грижете се бидејќи со овој рецепт не ви требаат јајца или млеко.

Рецепт за посни палачинки: Вкусни и лесни за подготовка

Потребни состојки:

  • 500 милилитри топла вода
  • 250 грама брашно
  • 1/2 лажичка прашок за пециво (или сода бикарбона)
  • 10 грама ванилин шеќер
  • прстофат сол
  • 3 лажици масло + масло за пржење

Начин на подготовка:

Во топла вода додадете го прашокот за пециво со брашното, ванилиниот шеќер, сол и масло, па изматете. Оставете ја смесата 15-30 минути и потоа испржете ги палачинките. Наполнете ги со што сакате, се разбира, само ако е посно.

Откако го прочитавте нашиот денешен рецепт, можеби ќе сакате да прочитате и рецепти за посни торти што не се печат.

Извор: citymagazine.danas.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар