Рецепт за пита со спанаќ и сирење: Одличен избор за целото семејство!

Рецепт за пита со спанаќ и сирење: Одличен избор за целото семејство!

Денес ви споделуваме рецепт за пита со спанаќ која можете да ја сервирате во секое време од денот, како главно јадење, предјадење или ужина. Едноставна е за подготовка, но е многу вкусна!

Рецепт за пита со спанаќ и сирење: Одличен избор за целото семејство!

Потребни состојки:

  • 2 глави црвен кромид
  • 1 млад кромид, ситно сечкан
  • 2 чешниња лук, мелени
  • 500 грама спанаќ, измиен и исечкан
  • 200 грама фета сирење
  • 2 јајца
  • малку свеж копар, сечкан (по избор)
  • путер или маслиново масло
  • сол и бибер по вкус

Начин на подготовка:

1. Ставете го спанаќот во голема цедалка и прелијте го со врела вода. Исцедете го и оставете го да се излади.

2. Додека спанаќот се лади, во тава пропржете ги кромидот и младиот кромид со 2 лажици маслиново масло со малку сол додека не омекнат. Префрлете ги во сад и кога ќе се изладат додадете спанаќ, фета, лук и копар и убаво измешајте.

3. Намачкајте калап за печење со димензии 20 x 20 сантиметри. Премачкајте ги корите за пита со маслиново масло (или путер) и ставете ги во плехот. Нанесете од филот врз секоја кора и сè така додека не ги наредите сите кори.

4. Загрејте ја рерната на 190 степени целзиусови. Печете ја питата 30-35 минути или додека тестото не порумени. Послужете ја питата додека е топла. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот денешен предлог, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за англиска пита со тиквички.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар