Рецепт за печени тиквички со пармезан: Вистински хит за ова лето

Рецепт за печени тиквички со пармезан: Вистински хит за ова лето

Свежите тиквички се совршениот летен зеленчук кој може да се подготви на различни начини. Во продолжение прочитајте го нашиот предлог за тиквички со пармезан.

Рецепт за печени тиквички со пармезан: Вистински хит за ова лето

Потребни состојки:

  • 2-3 тиквички
  • 200 грама лебни трошки
  • 150 грама пармезан
  • 65 грама свеж босилек
  • 1 лажичка лук во прав
  • ½ лажичка сол
  • црн пипер
  • 2 јајца

Начин на подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 220 степени целзиусови.

2. Измијте ги тиквичките и исечкајте ги на тенки парчиња.

3. Во еден сад изматете ги јајцата, а во друг измешајте ги лебните трошки, пармезанот, солта, биберот, лукот и босилекот.

4. Тиквичките првин потопете ги во садот со јајцата, а потоа во садот со зачините.

5. Ставете ги да се печат околу 15 до 20 минути додека не добијат убава златножолта боја. Послужете ги со вашиот омилен сос. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот рецепт за печени тиквички со пармезан, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за превкусни солени колачи со тиквички и сирење.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар