Подгответе се за летото со овие 8 совети за убавина - Part 2

Подгответе се за летото со овие 8 совети за убавина

5. Рамен стомак

Подгответе се за летото со овие 8 совети за убавина

Рамниот стомак е клучен за да изгледате добро во бикини, па може да му обрнете повеќе внимание додека вежбате. Една од најефективните вежби е стомачни со топка. Легнете на грб со исправени нозе и ставете ги рацете над главата. Започнете држејќи ја топката над главата. Потоа држете ја над градите и фатете ја со нозете. Ставете ја топката помеѓу глуждовите и вратете ги нозете назад на подот. Повторете ја вежбата 10 до 12 пати. Обидете се грбот да ви биде на подот.

6. Странични стомачни

Подгответе се за летото со овие 8 совети за убавина

За да се ослободите од маснотиите од страната на стомакот, пробајте ги овие едноставни вежби.

  • Легнете на грб со кренати раце. Кренете ги нозете и свиткајте ги под агол од 90 степени. Бавно поставете ја левата рака зад главата и истовремено исправете ја левата нога без да го допрете подот. Вратете се во почетната позиција и повторете од другата страна. Направете по 10 повторувања на секоја страна.
  • Легнете на грб. Свиткајте ги нозете и доближете ги колената до градите, а рацете ставете ги зад глава. Притиснете го левото колено до градите додека ја исправате десната нога паралелно со подот. Свртете го десното рамено кон коленото. Доближете ги коленото и раменото 2 пати и вратете се во почетната позиција. Повторете по 20 пати на секоја страна.

7. Задник

Подгответе се за летото со овие 8 совети за убавина

Мускулите на задникот се најголемата мускулна група. Вежбите за овие мускули не само што ќе направат вашиот задник да изгледа неверојатно, туку ќе ви помогнат и побрзо да ослабете. Чучнувањата се едноставна и ефективна вежба. Исто добра вежба за задник е и мост со една нога.

8. Исхрана

Подгответе се за летото со овие 8 совети за убавина

Покрај вежбањето, важна е и здравата исхрана. Обидете се секој ден да пиете многу вода. Зголемете го внесувањето на природни диуретици како краставици, лимон и зелен чај. Намалете го внесувањето на преработени јаглехидрати како леб и тестенини. Исто така избегнувајте алкохол секогаш кога можете бидејќи алкохолните пијалаци имаат многу калории.

Запомнете дека секоја личност има несигурности и никој не е совршен. Фокусирајте се на она што го имате и ценете го вашето тело. Прифатете се физички и ментално и престанете да се фокусирате на недостатоците.

Погледнете ги и овие кратки совети за убавина кои го издржале тестот на времето.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар