Подгответе се за летото со овие 8 совети за убавина

Подгответе се за летото со овие 8 совети за убавина

Летото наближува, а тоа значи костими за капење, кратки здолништа и блузи со кратки ракави. Во текот на зимата речиси секој јаде повеќе и ја прескокнува рутината за вежбање. Британските научници дури откриле и дека дебелеењето во текот на зимата е дел од нашиот инстинкт за преживување кој сме го наследиле од предците. Овие 8 совети ќе ви помогнат да се вратите во совршена форма до почетокот на летото.

1. Лице

Подгответе се за летото со овие 8 совети за убавина

Кожата на лицето е најранлива во зима бидејќи е под влијание на мраз, ветар и промени на температурата. Па, пред да дојде лето, почнете да се грижите за вашата кожа. Заборавете на пилингот и сите груби процедури кои можат да ѝ наштетат на и онака истрошената кожа. Наместо тоа користете домашно направени лосиони за чистење на лицето. За мрсна кожа користете пченкарно брашно, рузмарин и магдонос. Ако имате сува кожа, најдобра е камилицата.

2. Кожа на телото

Подгответе се за летото со овие 8 совети за убавина

Ниските температури и греењето во домовите ја прават кожата сува и дехидрирана. Секогаш навлажнувајте ја кожата со лосион за да изгледа здраво и мазно. Ако немате омилен лосион, кокосовото масло е одличен избор.

3. Препони

Подгответе се за летото со овие 8 совети за убавина

Најлесниот начин да се ослободите од влакненцата во овој предел е бричењето. За жал, тоа може да предизвика чешање. Друга опција е депилацијата која можете да ја правите на секои 1 до 2 месеци. За да ги избегнете сраснатите влакна, правете пилинг барем 2 пати неделно. Исто така користете и лосион за да ја одржите влажноста на кожата.

4. Пазуви

Подгответе се за летото со овие 8 совети за убавина

Ако сакате вашите пазуви да изгледаат посветло, како и да го намалите растот на влакната, можете да го пробате овој домашен крем.

Потребни состојки:
  • 2 лажички куркума
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • 3 лажички мед
  • Сок од половина лимон

Измешајте ги состојките и направете густа паста. Пред да го нанесете кремот добро исчистете ги пазувите. Откако ќе го нанесете, оставете да делува 20 минути и исплакнете.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар