Пилатес вежби против болки во грбот

Пилатес вежби против болки во грбот

Пилатесот претставува начин на вежбање што им одговара на сите, од почетници до напредни спортисти. Покрај тоа, пилатес може да вежбаат луѓе со ограничена подвижност, бремени жени, па дури и постари лица.

Пилатес вежби против болки во грбот

Истражувањата покажаа дека овој вид вежбање ја подобрува флексибилноста, ги зајакнува мускулите на стомакот, грбот, колковите и глутеусот. Покрај тоа, овие вежби го штитат ‘рбетот и ги подобруваат циркулацијата, концентрацијата и фокусот. Исто така, овој вид фитнес го ублажува стресот затоа што ги релаксира и телото и умот.

Од сето тоа што е наведено погоре, јасно е зошто многу фитнес инструктори препорачуваат пилатес тренинзи, а во продолжение ќе погледнете неколку вежби што ќе ви ги намалат болките во грбот и напнатоста.

Погледнете ги и овие 4 вежби за горниот дел на грбот со кои ќе го подобрите држењето на телото.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар