Основни разлики помеѓу заљубеноста и вистинската љубов

Основната разлика помеѓу овие два поими може многу лесно да се опише преку пример со сладолед и грозје. Сладоледот многу брзо нè привлекува и занесува со својот вкус, додека грозјето на почетокот е малку кисело, но потоа остава сладок вкус. Сладоледот е нездрав, додека грозјето е исклучително здраво. Иако и во двете состојби станува збор за чувства кон друга личност, тие се сосема различни. Заљубеноста е моментална, а љубовта вечна.

Основни разлики помеѓу заљубеноста и вистинската љубов

Страст и приврзаност

Страста е основата на заљубеноста. Две личности се привлекуваат себеси без интензивни чувства. Во прашање е само сексуална или физичка привлечност спрема другиот која трае сè до почетокот на врската, а потоа пополека исчезнува. Приврзаноста е основната работа врз која се базира љубовта. Со текот на времето таа станува посилна и поинтензивна.

Површност и зрелост

Без сомневање заљубеноста е површна, бидејќи се базира на момент – моментална поврзаност и задоволство. Од друга страна, љубовта е зрело чувство. Јасно сфаќате што е добро, а што лошо и тоа ве усреќува.

Опсесија и посветеност

Опсесија е вистинскиот збор кој ја опишува заљубеноста. Тоа е само симпатија или физичка привлечност кон друга личност. Доколку не се оствари, настапува љубомората. Љубовта е потполно спротивно чувство. Кога станува збор за вистинска љубов, луѓето се трпеливи и спремни за прифаќање на предизвици. Тогаш секој се обидува да ги реши евентуалните проблеми, а не да крене раце. Кај вистинската љубов, секогаш постои чувство на припадност и преданост, што не може да се очекува кога сте само заљубени.

Сигурност и несигурност

Во љубовта постои голема сигурност. Тоа е така, бидејќи што и да се случи, човекот што ве сака нема да ве остави. Доколку сте само заљубени, секогаш постои несигурноста дека партнерот може да ве остави или изневери.

Прекрасно и застрашувачко

Љубовта, без сомнение е прекрасно и здраво чувство. Убавината на љубовта произлегува од фактот дека партнерите си ги прифаќаат своите мани и не им пречат. Навистина е прекрасно да прифатите некого таков каков што е. Од друга страна, заљубеноста е застрашувачка бидејќи не постои задолжителност и секогаш сте загрижени за искреноста на партнерот. Заљубеноста е вообичаено чувство на младите, а како што поминуваат годините сфаќате дека постојат големи разлики помеѓу моменталните чувства и вистинската љубов.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар