Носат среќа и благосостојба: Растенија што треба да ги имате во вашиот дом

Носат среќа и благосостојба: Растенија што треба да ги имате во вашиот дом

Кактусите се едни од најбараните растенија, а се вели дека одговараат на помладите луѓе, кои сакаат да работат помалку, а да добиваат повеќе. Со својата скулпторска убавина, со убавите цветови и со отпорноста, кактусите ќе ги преживеат сите трендови.

Носат среќа и благосостојба: Растенија што треба да ги имате во вашиот дом

Покрај кактусите, треба да имате и други растенија што ќе го разубават вашиот дом и ќе внесат позитивна енергија. Според фенг шуи, овие растенија носат среќа, благосостојба и успех.

1. Бамбус палма

Носат среќа и благосостојба: Растенија што треба да ги имате во вашиот дом

Ова растение носи позитивна енергија во вашиот дом.

2. Пахира

Носат среќа и благосостојба: Растенија што треба да ги имате во вашиот дом

Се верува дека пахирата или дрвото на парите ѝ носат среќа на личноста што го одгледува ова растение. Се препорачува да имате повеќе во куќата, три или пет.

3. Фикус

Носат среќа и благосостојба: Растенија што треба да ги имате во вашиот дом

Ова растение има заоблени лисја и се смета за „водич“ на добрата енергија. Фикусот е симбол на среќата и на богатството.

4. Спатифилиум

Носат среќа и благосостојба: Растенија што треба да ги имате во вашиот дом

Ова растение често се нарекува женска среќа.

5. Красула

Носат среќа и благосостојба: Растенија што треба да ги имате во вашиот дом

Ова растение има заоблени лисја и се верува дека растенијата со заоблени лисја носат среќа.

6. Орхидеи

Носат среќа и благосостојба: Растенија што треба да ги имате во вашиот дом

Се верува дека орхидеите привлекуваат љубов, ги продлабочуваат пријателствата и ја смируваат душата. Античките Грци ги поврзувале орхидеите со плодноста и тие се одличен подарок за новите родители.

Откријте кои пет собни растенија привлекуваат пари, среќа и љубов.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар