Неодолив рецепт: Чоколадни коцкички со путер од кикиритки

Неодолив рецепт: Чоколадни коцкички со путер од кикиритки

Едноставноста на овој рецепт ќе ги воодушеви сите љубители на благото

Потребни состојки:
  • 150 грама путер
  • 350 грама шеќер
  • 200 грама путер од кикиритки
  • 150 грама интегрални бисквити
  • 100 грама чоколадо
Начин на подготовка:

Растопете 100 грама од путерот на тивок оган, и потоа тргнете го ринглата и додајте му го шеќерот. Измешајте, па додајте го путерот од кикиритки заедно со однапред смелените бисквити и мешајте додека не добиете кремава смеса.

Остатокот од путерот исто така растопете го на тивок оган, но во него додајте го чоколадото. Почекајте и тоа да се растопи и соедини со путерот, па тргнете го од оган и прелијте го околу основата од путерот со кикирики.

Ставете ја смесата во фрижидер и оставете ја отстои околу половина час, па исечкајте ја на мали коцкички. Добар апетит!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар