Неколку рецепти за смуди што можете да ги пробате во текот на оваа работна недела

Неколку рецепти за смуди што можете да ги пробате во текот на оваа работна недела

За оваа работна недела решивме да споделиме неколку рецепти за смуди што сигурно ќе сакате да ги пробате, а сигурно и ќе уживате во вкусот.

Зелено смуди

Потребни состојки:

 • 2 урми
 • 1 мала банана (уште подобро замрзната)
 • парче ѓумбир
 • 1 лажичка путер од бадем
 • 30 грама замрзнат спанаќ или кељ
 • 4 стебленца целер
 • 100 мл вода или млеко од бадем
 • 1 лажичка семе од чиа

Начин на подготовка:

 1. Прво измешајте ги целерот и ѓумбирот во блендер, а дури потоа додадете ги и останатите состојки.

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Deliciously Ella (@deliciouslyella)

Розово смуди

Потребни состојки:

 • 1 банана
 • 200 гр боровинки
 • 200 гр малини
 • 1 лажица семе од чиа
 • 1 лажица семе од коноп
 • 1 лажичка мака
 • 100 гр ореви
 • нотка на ванила во прав
 • 200 милилитри млеко од бадем + мраз

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de (K)uživancija (@kuzivancija)

Кофеинско смуди

Потребни состојки:

 • кафе по вкус
 • бадемово или кокосово млеко
 • 1 банана (замрзната, така што вашето смуди ќе има кремаста текстура)
 • урми
 • семе од чиа

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Jess-Food Blogger (@choosingchia)

Можеби ќе сакате да го пробате и ова здраво и вкусно смуди со морков и банана.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар